Vneste zeleň i na terasu! Pomohou vám květináče různých stylů, tvarů i barev

Zkuste podčlánkovou inzerci

Rostliny mají nejdůležitější roli v celé zahradě, jen díky nim z ní můžeme vytvořit krásné místo, kde budeme rádi odpočívat nebo se věnovat rodině či svým koníčkům. Vytvořte tuto atmosféru i na terase. Že na ní není půda vůbec nevadí, na pomoc si totiž můžete přizvat krásné květináče ve stylu, který přesně zapadne do kompozice vaší zahrady a nenásilně s ní terasu spojí.

Květiny vnesou k vašemu posezení život a příjemnou přírodní atmosféru. Zvolené nádoby můžete osadit čímkoliv, od okrasných pelargonií či begónií, přes zeleninu, sukulentní rostliny až po bylinky, které budete mít vždy po ruce při grilování. Při výběru nezapomeňte dbát na to, aby byly květináče vhodné pro venkovní užití. Z materiálů tedy volte spíše keramiku, beton nebo velmi moderní odolné plasty s dekorační povrchovou úpravou.

Květináče jako funkční i designový prvek

Stejně jako má na zahradě svou funkci osvětlení, zahradní nábytek či slunečník, mohou ji mít také květináče. Pokud řešíte problémy se soukromím či nedostatkem stínu, umístěte květináče velkých rozměrů osazené například malými jehličnany vedle sebe. Tím získáte skvělý živý plot, kterým oddělíte terasu od zbytku pozemku, vytvoříte soukromí u bazénu nebo zamezíte sousedům v pohledu do vaší zahrady.

Drobnější nádoby na okenním parapetu, ve stojanech či dokonce na stole můžete využít k pěstování bylinek. Ty jsou nedílnou součástí každého grilování. Aroma některých druhů má navíc velmi uklidňující účinky. Květináče však mohou být zároveň velice designovou záležitostí. Velké dřevěné či ratanové truhlíky pro živý plot skvěle splynou s přírodou. Barevné keramické či betonové květináčky na bylinky vyniknou na nenápadných stojanech z černého kovu, nebo v kombinaci se zahradními lucernami.

květináče

Je libo záhon přímo na terase?

Patříte-li mezi vášnivé zahrádkáře, kteří by nejraději využili každou píď zahrady k pěstování zeleniny a ovoce, určitě vás potěší, že malý záhon můžete mít dokonce i na vaší terase. Pokud máte místa méně, zvolte dlouhý a užší květináč, který bude lemovat stěnu nebo opticky rozdělí prostor. Do něj můžete vysadit balkonová rajčata, jahody, bylinky nebo jen okrasné květiny. Výhodou zmíněných rostlin je to, že jsou poměrně nenáročné na místo, proto klidně jeden jahodník zasaďte do stylového keramického květináče a umístěte třeba na zábradlí či schody.

Pokud máte místa více, budete nadšení z kaskádových záhonů. Jedná se o okrasné dřevěné květináče, které vytváří “schody”. Na každém z těchto schodů pak můžete pěstovat jiné plodiny a květiny. Jsou to opravdu zajímavé kousky, které se rychle stanou dominantou celé terasy.

Zavěste květiny

I k zavěšení se hodí mnoho rostlin od bylinek až po jahody. Nejvíc parády však udělají okrasné květiny, jako jsou pelargonie, fuschie či převislé begónie. Pokud máte rádi modernější styl, můžete nechat přes závěsný květináč růst i břečťany nebo je vyzdobit netřesky, rozchodníky či velice módními sukulenty a tlusticemi. Úžasně vypadá starček převislý, jehož matné lístky připomínají kuličky hrachu.

Květiny můžete zasadit do plastových květináčů se samozavlažováním, které bývají dokonce opatřeny ukazatelem vody. To vám může ušetřit časté šplhání po schůdcích kvůli zálivce. Nejedná se však o žádný designový prvek. Velkým trendem v této oblasti jsou “kovové koše”, do kterých se vloží kokosové vlákno a osadí se rostlinami ze všech stran. Hitem jsou také proutěné košíky ve tvaru kornoutu, nebo starožitně vyhlížející zavěšené ptačí klece s květináčem uvnitř.

zavěste květiny

Pěstovat můžete i nastojato

Tato varianta je vhodná naprosto pro všechny, i pro ty s kompaktnější terasou. Květináče jsou totiž umístěny nad sebou a tvoří pomyslnou stěnu. Tyto stojany můžete umístit prakticky kamkoliv. Velice dobře vypadají jak u zdi, tak v prostoru. Mohou společně s vysazenými rostlinami poskytnout stín a soukromí.

Květináče v tomto provedení z masivního dřeva zapadnou do přírody a působí velmi přirozeně. K dostání jsou také kovové varianty. Černý kov sluší moderní terase, naopak bílý se uplatní na romantických zahradách ve stylu Provence.

TIP: Do květináčů a jiných nádob nemusíte vysazovat pouze klasiku. Vyzkoušejte i něco exotičtějšího, například granátovník či citrusy. Jak pěstovat granátovník se dozvíte v našem minulém článku. A kdy stromky a jiné dřeviny vysadit? To se dozvíte zase tady.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup