Dětský pokoj: Na co při zařizování nezapomenout?

Většina rodičů se do chystání pokojíčku pro svého potomka pouští ještě před jeho narozením. Věcí, které miminko a maminka potřebují, je poměrně mnoho, a tak občas panuje strach, že něco důležitého zapomeneme. Na oblečení, dudlíky, lahve a další klasické doplňky myslí rodiče jako první. Některé pomůcky ale ustupují do pozadí s tím, že nejsou akutní nebo vůbec potřebné. Proč tomu tak není, čím dětský pokoj vybavit a jak tuto výbavu vybrat?

Dětské chůvičky

Kromě klasického nábytku, hraček a vybavení by neměl dětský pokoj postrádat ani kvalitní chůvičky, díky kterým budou mít rodiče své miminko neustále pod dozorem.

Dětských chůviček najdete v obchodech hned několik druhů:

  • audiochůvičky
  • videochůvičky
  • smart chůvičky

Audiochůvičky patří mezi nejoblíbenější, protože se snadně používají a mají mnoho funkcí, které jsou potřeba. Pořídíte je i za celkem příznivou cenu, a to je dnes rozhodující.

Videochůvičky jsou vybaveny displejem, na kterém miminko vidíte. Necháte u něj kameru, která ho snímá a na obrázku se vám poté objeví obraz buď černobílý nebo barevný. Nevýhodou je ale vyšší cena.

Smart chůvičky můžeme propojit s chytrým mobilním zařízením pomocí určité aplikace. Pokud se váš telefon připojí k internetu, máte možnosti ihned sledovat dítě odkudkoli. Když se ale internetové spojení přeruší, přeruší se i sdílení obrazu.

dětský pokoj

Jídelní židličky – jakou vybrat?

Také jídelních židliček máme hned několik typů. Vybíráme je podle prostorových možností, které dětský pokoj či kuchyně nabízí, materiálu, velikosti a věku dítěte nebo dalších preferencí jako je dlouhodobé používání či určitá multifunkčnost. Mezi základní typy jídelních židliček pro děti patří:

  • Klasické židle – jedná se o typické jídelní židličky s pultíkem, obvykle dřevěné či plastové. Mohou být polohovací.
  • Rostoucí jídelní židličky – tyto židličky doslova rostou s dítětem. Zádová opěrka, podnožník i pultík se dají nastavit hned do několika pozic a židli tak lze využívat od půl roku klidně až do 6 let.
  • Multifukční židličky a 2v1 – zde se obvykle jedná o židličky, kde je výchozí pozicí lehátko vhodné pro děti od narození. V něm lze krmit i děti, které ještě samy nesedí a využít ho také pro odkládání miminka, například při vaření – dítě je na bezpečném místě a vidí na rodiče, navíc lze nad lehátko upevnit hrazdičku a podobně. Později se lehátko buďto vymění nebo napolohuje tak, aby sloužilo jako židle pro batole.
dětské židličky

Podle čeho dál vybírat?

Nepodceňujte ani rozměry židle. Nejširší bod základny měří obvykle 45 až 60 cm. Výška samostatně stojících židliček se pohybuje mezi 80 až 110 cm (přizpůsobená výšce stolu). Aby byla židle stabilní, musí být hloubka větší v oblasti základny než v oblasti sedátka. V popisu produktu většinou najdete jen jeden rozměr – hloubku základny – získáte tak představu, jak velký prostor potřebujete na umístění židličky.

Hmotnost se u většiny židliček pohybuje v rozmezí 2 až 16 kg. Pokud zvolíte těžší model, výhodou budou kolečka. Pokud potřebujete kompaktní židličku na cesty, preferujte nižší hmotnost (méně než 6 kg). Ovšem váha nikdy nesmí převažovat nad bezpečností!

Nosnost by měla přibližně odpovídat věku dítěte. Modely, které jsou vhodné pro děti od 6 měsíců, dosahují 15 kg. Jestliže chcete užívat sedačku do 3 let (nad 3 roky se využívání nedoporučuje), kupte produkt od 15 kg. Dřevěné sedačky unesou i dospělého do 100 kg.

dětský pokoj a přebalovací pult

Přebalovací pult

Pokud máte pocit, že dítě se přece dá přebalit kdekoliv a stačí jen jednorázová či látková podložka, jistě po několika přebalených plenách změníte názor. Pultík poskytne čisté a bezpečné místo, na kterém máte všechny důležité potřeby po ruce, a vy tak nemusíte běhat s dítětem bez plenky z jednoho místa na druhé pro čisté dupačky.

Přebalovacích pultů je hned několik druhů, proto si každý najde svou variantu i v případě, že má daný dětský pokoj či celý byt omezené prostorové možnosti.

Pult jako součást nábytku

Pro prostorný dětský pokoj je jistě nejlepším řešením přebalovací komoda. Ta nabízí nejen dostatečně velký prostor na přebalování dětí (i těch větších), ale i spoustu prostoru na uložení plen, krémů a dětského oblečení. Je stabilní a má dlouhou životnost. Nástavec na přebalování lze většinou odmontovat a komodu tak využívat jako běžný kus nábytku i poté, co dítě vyroste z plen.

Přebalovací podložky

Přebalovací podložka zabere minimum místa. Používá se v kombinaci s přebalovacím pultem, na který se položí, ale položit ji můžete i přes dětskou postýlku, na obyčejný kuchyňský stůl nebo třeba na pračku.

Pulty s pevným dnem

Standardní přebalovací pult s pevným dnem má jednoduchou konstrukci, vyvýšené okraje a obvykle odkryté poličky pod přebalovací plochou. Určen je pouze k přebalování. Jeho výhodou je, že nezabírá mnoho místa a není ani příliš drahý. Vhodný je do menších bytů nebo jako druhý přebalovací pult například do koupelny.

Mobilní přebalovací pulty

Mobilní přebalovací pult ocení především ti, kteří nedisponují velkým prostorem. Nejvíce místa ušetříte, pokud mobilní pult půjde složit a uložit například do skříně nebo opřít o zeď. Při nákupu takového pultu se soustřeďte především na to, aby byl dostatečně stabilní a dal se snadno složit, v ideálním případě jednou rukou. Oceníte rovněž kolečka. Pokud máte doma opravdu málo prostoru, zvažte pořízení takovéhoto pultu, jehož součástí je navíc i vanička.