Zámková dlažba – jakou vybrat a jak ji položit svépomocí?

Proč byste se měli při chůzi kolem domu či po zahradě brodit blátem? Vše lze vyřešit mnohem pohodlněji i elegantněji, a to položením zámkové dlažby. S ní si můžete kolem domu vytvořit cestičky a ulehčit si tak život. Ať potřebujete položit dlažbu na terasu, vystavět si chodníčky nebo třeba příjezdovou cestu, právě zámková dlažba je na to ideálním materiálem.

Co je to zámková dlažba?

Zámková dlažba je stavebním materiálem, který se vyrábí ze zhutněného betonu. V nabídce najdete dlaždice nejrůznějších tvarů a barevných variant. Tyto dlaždice mají na bočních stranách tzv. zámky, díky čemu do sebe dobře zapadají a snadno se kombinují i pokládají. Díky zámkům je položená dlažba velmi stabilní a neposouvá se. Výhodou je také to, že pokud dojde k poškození jedné dlaždice, můžete jí z dlažby snadno vyjmout a vyměnit za novou.

Na jednotlivých dlaždicích bývá pohledová pouze jedna strana. Jde tedy o horní stranu, boční a spodní strany mají vzhled surového betonu. Proto je při pokládce nutné hlídat si, jak jednotlivé dlaždice ukládáte.

zámková dlažba

Kde koupit zámkovou dlažbu?

Jelikož se zámková dlažba vyrábí z betonu, koupit jí můžete ve všech betonářských firmách a podnicích. Velmi známá je například zámkovka Presbeton, značek je ale velké množství.

Zámkovku můžete koupit také ve velkých hobby marketech (například OBI, Hornbach a podobně).

V nabídkách obchodů najdete nejrůznější tvary (obdélníky, vlnovky, kostky, cihly či například tvar kosti) i barevná provedení. Design záleží pouze na vašem vkusu. Co se týče rozměrů, tam už je velmi důležité pohlídat si správnou výšku jednotlivých dlaždic.

Typy zámkových dlažeb podle výšky

Výšku zámkové dlažby budete vybírat podle toho, jak velmi jí budete zatěžovat. 

Zámková dlažba 4 cm nesnese velké zatížení, hodí se proto pouze na pokládku chodníků kolem teras či zahrad. 

Zámková dlažba 6 cm snese víc, hodí se proto na velmi často používané chodníky. Můžete na ní jezdit i na kole. 

Zámková dlažba 8 cm, případně 10 cm, je vhodná na pokládku parkovacích stání či příjezdových cest. Snese nejvyšší zatížení a vydrží vám desítky let.

Čtěte také: Skryté žlaby – inovativní řešení pro moderní domy

Co se dává pod zámkovou dlažbu?

Před samotnou pokládkou zámkové dlažby vykopeme po celé ploše plánovaného chodníku či cesty jámu. To, jak hluboká bude, se odvíjí od finální zátěže hotové dlažby.

Pokud jde o parkovací stání nebo příjezdovou cestu, budete muset kopat alespoň do hloubky 55-65 cm. Pokud půjde pouze o chodník pro chodce, postačí vám odkopat alespoň 25-35 cm zeminy.

Pod zámkovou dlažbu se pak dává vrstva štěrku. To, zda bude jedna nebo dvě, opět určí plánované zatížení. Spodní hrubá vrstva štěrku se dává pod ty cesty, po kterých pravidelně jezdí auta. Ideální na ní je kamenná drť s hrubostí 16-32 mm. Výška této spodní vrstvy by se měla pohybovat v rozmezí 25-35 cm. 

Poté, co zhutníte první hrubou vrstvu, přijde pak na ní další, už jemnější vrstva. Ideální je kamenná drť s hrubostí 4-8 mm, vrstva by měla být vysoká alespoň 10-15 cm. 

Pokládáte-li jen klasický chodník, pod zámkovou dlažbu přijde pouze jedna jemná vrstva.

zámková dlažba

Jak položit zámkovou dlažbu?

Pokládka zámkové dlažby není nic složitého. Je naopak velmi jednoduchá a zvládne jí každý alespoň trochu manuálně zručný člověk. Nejdůležitější práce sice nejsou vidět, jsou to ale právě tyto úkony, které určují výslednou kvalitu zámkové dlažby. Ano, jsou to právě výše zmíněné podkladové vrstvy či vrstva. Ty musí být dokonale zhutněné a rovné, v opačném případě by se vám po chvilce začala zámková dlažba propadávat. Na přípravě si proto musíte dát velmi záležet. Samotná pokládka jednotlivých dlaždic už je pak díky zámkům velmi snadná – s trochou nadsázky jí lze přirovnat ke skládání puzzle.

Postup při pokládce zámkové dlažby

Pokud jste se rozhodli, že zámková dlažba je právě to, co se vám na dvůr či zahradu bude hodit nejvíc, pak to určitě zvládnete i sami. Jak tedy položit zámkovou dlažbu svépomocí?

  1. Začněte pečlivým vyznačením plánované cesty či chodníku. Poté po celé trase a ploše odkopejte zeminu – pro chodníky odstraňte 25-35 cm, pro cesty a parkovací stání alespoň 55-65 cm.
  2. Druhý krok je pouze pro parkovací stání a příjezdové cesty. Pokud stavíte chodník, přeskočte jej. Začněte pokládat první hrubou vrstvu kamenné štěrkové drti (hrubost 16-32 mm) o tloušťce alespoň 25-35 cm. Když vyplníte celou plochu plánované cesty, co nejlépe tuto vrstvu zhutněte vibrační deskou.
  3. Začněte pokládat jemnou vrstvu kamenné štěrkové drti (hrubost 4-8 mm) o tloušťce alespoň 10-15 cm. Když vyplníte celou plochu plánované cesty či chodníku, co nejlépe zhutněte vibrační deskou i tuto vrstvu. 
  4. Pomocí dřevěných nebo ocelových latí se přesvědčte, že štěrková vrstva je absolutně rovná.
  5. Teď přijde na řadu pokládka obrubníků. Připravte jim betonovou lož, kterou necháte mírně ztuhnout. Poté je začněte do lože pokládat v podélném směru přibližně do jedné třetiny jejich výšky. Pomocí provázků a vodováhy je dokonale srovnejte.
  6. Jakmile beton ztvrdne a obrubníky pevně drží, přidejte na kamennou vrstvu drtě cca 5 cm tlustou vrstvu písku (tloušťku už upravte tak, abyste s přihlédnutím na výšku dlaždic dosáhli finální požadované výšky chodníku či cesty, počítejte však s tím, že po položení a udusání zámkové dlažby povrch ještě asi o 1 cm klesne).
  7. Pusťte se do pokládky jednotlivých dlaždic a udržujte spáry o tloušťce 3-5 cm. 
  8. Po položení celé plochy vzniklé spáry vyplňte jemným a suchým křemenným pískem. Ideální je pak zámkovou dlažbu zamést – spáry se dokonale zaplní a přebytečný písek odmetete.
  9. Na závěr projeďte celou zámkovou dlažbu vibrační deskou s gumovou podložkou. Dlažební kostky si definitivně sednou, klesne vám ale písek ve spárách, proto je nakonec ještě jednou vyplňte a opětovně dlažbu zameťte. 

Teď už máte hotovo a můžete si užívat váš nový chodník.

Autor: Marek Kočan

Leave a Reply