Zimní zahrada: Jak ji zařídit, a které rostliny zvolit?

Zkuste podčlánkovou inzerci

V minulých stoletích bývaly zimní zahrady znamením luxusu zámeckých pánů či majitelů vil. Dnes už si příjemný relax mezi rostlinami z pohodlí domova může dopřát téměř každý. Zimní zahrada je ve většině případů řešena jako prosklené terasa při rodinných domech, nebo jako prosklený balkon u domů bytových. Proto je lze využívat celoročně. V létě ale na venkovní zahradě panují úplně stejné podmínky, čas proto trávíme většinou tam. 

Opravdové kouzlo zimní zahrady objevíte až v zimě – odpočinete si na terase plné živých květů a barev, vypijete si kávu a přečtete oblíbenou knížku, přičemž zasněženou venkovní zahradu si užijete za sklem, v teple a pohodlí domova. Pokud si zimní zahradu vhodně zařídíte, stane se vaší útulnou oázou míru a klidu, oddychovým koutkem, kde budete moci čerpat energii z živé flóry i během zimy. Jak na to?

To, jak budete zimní zahradu využívat, promyslete už před její stavbou

Zařizování zimní zahrady začíná už před její stavbou. Tu sice přenecháme odborníkům, nicméně máme pro vás jednu radu s ohledem na její účel. Pokud ji chcete využívat také v zimě, ať už k různým sezením s rodinou či přáteli, grilování, čtení oblíbené knížky, či jen k načerpání energie z živých rostlin, musíte vyřešit její vytápění. Bez něho to prostě nepůjde.

Aby se zimní zahrada mohla stát oázou míru a klidu, musíte se v ní cítit naprosto komfortně. A to by bez tepla nejspíše nešlo. Flóra na zahradě k tomu, aby prosperovala, samozřejmě také potřebuje určitou teplotu.

Zimní zahradu lze ale samozřejmě vyřešit i bez vytápění. Její využití ale bude ve většině případů omezeno na období jaro-podzim.

zimní zahrada

Na co se při zařizování zimní zahrady zaměřit?

Až vyřešíte všechny základní otázky ohledně stavby a stavbu samotnou, budete stát před dalším úkolem – jak zimní zahradu útulně zařídit.

Postupujte nejlépe krok za krokem. Abychom vám zařizování zimní zahrady co nejvíce usnadnili, rozdělíme si ho do 4 přehledných kategorií. Pojďme na to.

Nábytek

Nábytek na zimní zahradu volte v takových barvách, které co nejvíce splynou s přírodou. Zkuste se vyhnout extravagantním a výrazným odstínům, které by mohly působit křiklavě či nepatřičně. Vhodné budou jemné přírodní odstíny.

Pokud chcete nábytek spíše funkční, pak sáhněte po kovových či plastových kusech. Pokud ale chcete vsadit na útulnost zimní zahrady, vhodnější bude teplejší materiál, tedy dřevo. Dřevo a textilie celkově dokážou zútulnit jakýkoliv prostor. Nebojte se proto ani čalouněného nábytku.

Pokud ale budete na zahradě pěstovat rostliny a květy i v zimě, bude prostor určitě vytápěný a vzduch v něm vlhký. V takovém případě volíme dřevěný nábytek, který tyto podmínky vydrží – ideální je teak, ratan nebo například bambus. Co se týče útulnosti, dřevo vás nezklame nikdy. Ve srovnání s plastem nebo kovem je to sázka na jistotu.

TIP: Chcete si v zimní zahradě odpočinou ještě víc? Využijte její prostor pro instalaci sauny! Interiérové sauny jsou poměrně skladné, vejdou se prakticky kamkoliv a stačí je zapojit do elektřiny. Jak saunu vybrat se dozvíte v tomto článku.

Doplňky

Co se týče doplňků, zde se vaší fantazii meze nekladou. Zimní zahrada je specifický prostor, kde žádná dekorace není kýčovitá. Zamyslete se proto nad tím, co máte rádi, co vaše oko nejvíce potěší, a pusťte se do toho.

Výbornými doplňky mohou být například svícny a svíčky, lucerny, vázy, květináče, sušené rostliny a květy, různé sošky s přírodními motivy, bonsaje nebo například hodiny v nějakém zajímavém provedení. Nezapomeňte také na textilie, ty dokážou prohřát každý prostor – koberečky, dečky a polštářky rozmístěte všude, kam to půjde.

zimní zahrada

Osvětlení

Zimní zahradu zútulní tlumené osvětlení. Dodá jí romantickou přírodní atmosféru. Co se týče samotných svítidel, jako ideální se jeví větší stojací a menší stolní lampy. Stojací lampy jsou navíc krásnou dekorací každého prostoru.

Vybírejte ale z takových kusů, u kterých lze nastavit směr proudu světla a také jeho intenzitu. Vše si poté upravíte podle aktuální nálady. Jednou si třeba intenzivně nasvítíte nějakou zajímavou rostlinu, jindy si prostě budete svítit na čtení, či si pouze ztlumíte světlo z lampy a vytvoříte tak atmosféru k rozjímání v přírodě.

Nezapomeňte také na svíčky. Obzvlášť večer může jejich světlo dodat zimní zahradě jedinečnou atmosféru.

Rostliny

Abyste se přírodou vůbec obklopili, musíte v zimní zahradě pěstovat rostliny. Ideální je co největší množství různých druhů.

Svou roli samozřejmě sehraje také to, jaké podmínky u vás na zahradě panují – zda je vytápěná, jak velmi je vzduch v ní vlhký a tak dále. Různým rostlinám se daří v rozdílných podmínkách.

Základem jsou určitě rostliny, kterým se daří i při pokojových teplotách, takzvané pokojovky. Pěstovat tak můžete břečťan, kapradiny, mučenky, ibišek nebo například azalku.

Pokud zimní zahradu trvale vytápíte na vyšší teploty, nemusíte se bát ani něčeho exotičtějšího, co jen tak někdo nepěstuje. Co například takový banánovník, pomerančovník a další citrusy, fíkovník nebo palma? Vyzkoušet můžete i pěstování různých druhů nenáročných kaktusů a sukulentů.

Pokud však zimní zahradu nevytápíte vůbec, může vám sloužit k zazimování některých druhů rostlin. V tomto případě je optimální udržovat teploty mezi 10 až 12 °C. Mezi rostliny vhodné k zazimování tímto způsobem patří například muškáty, které mnoho zahradníků s končícím létem zbytečně vyhazuje.

Definitivní složení flóry je pouze na vás a fantazii se rozhodně meze nekladou. Žádnou květinou nemůžete na zimní zahradě rozhodně nic zkazit.

Autor: Marek Kočan

Zdroj foto: Unsplash.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup