Znáte to. To takhle máte krásnou a prostornou terasu a neustále koukáte na to jedno místo, pro které nemůžete nalézt smysluplné využití. Kdyby jen existovalo něco estetického, praktického a současně něco, čím byste zaujali nejednu návštěvu. Řešením je nafukovací vířivka!
Koupel v bublinkové lázni není jenom ideálním relaxem, ale má také blahodárný vliv na naše zdraví a psychickou pohodu. Vířivku si také užijete v případě, že na terase cvičíte – po tréninku si jednoduše vlezete do bublinek a skvěle zregenerujete svaly.
Výhodou nafukovacího řešení oproti vestavěnému je pak jeho variabilita, kdy mimo hlavní sezónu můžete vířivku sbalit a místo tak uvolnit zase jinému koníčku.
Dvakrát měř jednou (ale pořádně) si užívej
Velikost
Tou první věcí, kterou bychom si před pořízením nafukovací vířivky měli rozmyslet, je kolika osobám současně by měla přinášet pohodlí a zda budou vířivku využívat také děti.
Aktuální nabídka je bohatá na rozměry a tvary, a tak není problémem najít vířivku ideální pro dvě osoby, která svádí spíše k romantickým chvilkám, ale ani vířivku pro 6 osob, do které se klidně v jeden moment naskládá celá rodinka.
Pokud hledáte vířivku spíše prostornější, zvažte model se zkosenými rohy (ideálně tvar oktagon). Ty totiž nabízejí pohodlná místa navíc.
Vhodné typy podkladu
Jelikož není terasa jako terasa, musíme myslet na to, že jakoukoliv nafukovací vířivku je nezbytné umístit na rovný a hladký povrch. Ideální je dlažba, různé typy betonu nebo dřevo plastu. Mnoho z výrobců balí k vířivce ochranou podložku, která chrání nejen vířivku samotnou, ale také podklad, na kterém se nachází.
Materiál
Nejčastěji se u nafukovacích vířivek setkáme s různými variantami PVC kombinovaným s laminátovou tkaninou a výztuží. Obecně platí, že jsou si všechna řešení technologicky hodně podobná a spíše, než na high-tech označení materiálu doporučujeme zaměřit se na existující uživatelské recenze, a to ideálně na recenze starší jednoho roku, které by nám již měli dát jasnější představu o odolnosti konkrétního materiálu.
Hrubá čísla – čím vyšší tím lepší
- příkon topení – čím vyšší příkon, tím rychlejší ohřev vody
- maximální teplota ohřevu – pokud jste milovníkem opravdu horké lázně, zaměřte se na tento parametr.
- výkon filtračního čerpadla – čím vyšší výkon, tím rychleji čerpadlo přefiltruje obsah vířivky
- výkon perličkové masáže – čím vyšší výkon, tím intenzivnější masáž. Standardně kolem 600 W, dražší modely nabízejí výkon až 800 W.

Nafukovací vířivka s ohřevem nebo bez?
Většina pozitiv se nachází na straně vířivek vybavených systémem ohřevu vody. Jen máloco překoná zážitek, kdy se již v mírně chladném podzimním večeru ponoříte do horké bublající lázně a sezónní využitelnost vířivky se tak značně prodlouží.
Negativa přestavují zejména vyšší pořizovací a provozní náklady. Ty první se ale dají vyřešit zajímavou slevovou akcí, ty druhé pak vhodně zvoleným termoizolačním krytem nebo napojením vířivky na obnovitelné zdroje elektrické energie.
Rychlost ohřevu vody se v průměru pohybuje mezi 1,5° až 2,5° za hodinu a jelikož je právě ohřev vody tou nejnákladnější provozní položkou, doporučuje se vířivku plnit již teplou vodou.
Trysky
U trysek jsou podstatné tyto parametry:
- jejich počet – čím více jich vířivka nabízí, tím je větší šance na to, že si při relaxaci najdeme pro nás tu správnou polohu.
- jejich rozmístění – zajímejte se o to, zda jsou trysky rozmístěny rovnoměrně po obvodu vířivky a do jaké výšky obvodového pláště.
- jejich typ – vodní / proudové trysky jsou ideální pro uvolnění svalů, kdežto vzduchové spíše na povrchový typ masáže. Ideální je tak volba vířivky s kombinací obou typů trysek.
- jejich nastavitelnost – dražší vířivky nabízejí trysky, u kterých lze nastavit směr a úroveň tlaku vody.
Péče o vodu
Stejně jako u jakéhokoliv zařízení, které po delší dobu obsahuje vodu, je i v případě nafukovací vířivky potřeba pamatovat na úpravu vody. V závislosti na pořizovací ceně nabízejí někteří výrobci rozličné systémy péče o vodu, které mají za úkol majiteli vířivky tuto, mnohdy pracnou, činnost usnadnit. S jakými pojmy se tedy můžeme setkat?
Filtrace vody
Většina nafukovacích vířivek je dodávaná s tzv. kartušovou filtrací. Tento typ filtrace funguje na principu papírové kartušové vložky, kterou je nutné pravidelně proplachovat (ideálně několikrát týdně dle frekvence využití vířivky), čímž se snižuje její účinnost a je nezbytné ji po čase vyměnit.
Pořídit lze ale také nafukovací vířivky, které lze napojit například na pískovou filtraci, která na nás z hlediska frekvence údržby, klade mnohem menší nároky (1x až 2x za sezónu).
Změkčovač vody (HWT)
Tento systém má za úkol vodu změkčit. Měkká voda je šetrnější nejen k vířivce samotné, ale také k naší pokožce.
Solinátor / Salinátor / Salizátor (SWS)
Systém využití soli pro dezinfekci vířivky, který minimalizuje nutnost použití syntetického chlóru.
Ozonátor
V této kouzelné krabičce vzniká díky ionizaci kyslíku ozon, který je v eliminaci nežádoucích látek mnohem účinnější než například chlór.
UV lampa
Některé vířivky mají filtrační systém obohacen integrovanou lampu vyzařující UV světlo ve spektru C. To účinně likviduje jak viry, tak bakterie.
Na co ještě myslet?
- ovládací panel – může být integrovaný přímo do vířivky samotné. Pokud ne, doporučujeme vybrat vířivku alespoň s dálkovým ovladačem nebo mobilní aplikace. Málokomu se chce uprostřed relaxu vířivku opouštět jen proto, aby si změnil nastavení koupele.
- automatické nafouknutí – ušetří spoustu práce a možná i trochu těch nervíčků.
- manometr – kontruje, zda je vířivka správně natlakovaná
- vybavení dodané k vířivce – pomyslným jazýčkem na misce vah může být také množství příslušenství, které výrobce zahrne do ceny. Společně s vířivkou tak můžete dostat například stabilizační podložky, termokryt, skimmer, sadu chemie pro ošetření jak vody, tak samotné vířivky případně slevu na koupi dalšího příslušenství ke konkrétní vířivce výrobce.

Samá pozitiva a sociální jistoty?
Abychom si ale nalili čistého vína. Nafukovací vířivka má i několik nevýhod a je potřeba si je před koupí uvědomit, abychom naší investice následně nelitovali.
- hluk – čerpadla a kompresory, které nutně k instalaci a provozu nafukovací vířivky potřebujeme generují značnou porci hluku.
- omezená životnost – s ohledem na použité materiály nelze počítat se stejnou nebo srovnatelnou životností nafukovací vířivky v porovnání s vířivkou vestavěnou na bázi akrylových van.
- ergonomie posedu – oproti dražším pevným vířivkám trochu trpí ergonomie posedu, která z logiky věci nemůže nabídnout takový komfort (opěrka hlavy a tvarované dno).
Autor: Jakub Romek
