Poté, co váš zahradní nábytek přečkal nepříjemné zimní období, ho musíte předtím, než ho začnete opět používat, pořádně vyčistit. Ať už byl venku na zahradě nebo někde v garáži, zimní období se na něm určitě dost podepsalo. Čištění samozřejmě nelze úplně sjednotit – vše se odvíjí od toho, z jakého materiálu je váš zahradní nábytek vyroben.
Nejpopulárnějšími materiály jsou plast a dřevo
Co se týče zahradního nábytku, nejoblíbenějšími materiály jsou rozhodně plast a dřevo.
Plastový nábytek je odolný, účelný, praktický, nezaskočí ho žádné, ani ty nepříznivé povětrnostní podmínky, a navíc je velmi cenově dostupný. Často je proto první volbou.
Dřevěný zahradní nábytek zase působí luxusně, dodá terase či zahradě nádherný přírodní nádech, zútulní každý prostor. Kdo se nebojí vyšší pořizovací ceny, většinou jde právě do dřeva.
Co se týče čištění zahradního nábytku z těchto dvou materiálů, to bude samozřejmě diametrálně odlišné. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Jak vyčistit zahradní nábytek z plastu?
Možná si teď říkáte, že čištění plastového zahradního nábytku přece není nic složitého. To je sice pravda, nicméně naprostá většina lidí sáhne ve chvíli, kdy chce vyčistit například plastovou židli, po houbě a tekutém písku. A to je naprosto špatná volba.
Nábytek sice zdánlivě vyčistíte, snadno ale narušíte jeho povrch. Okem rozdíl skoro nepoznáte, nicméně do narušeného povrchu plastového nábytku se začnou snadno ukládat nečistoty, které už vyčistit nepůjdou. Pokud plastový nábytek párkrát vyčistíte tímto způsobem, velmi rychle ho zničíte. Musíte na to šetrněji.
Prvním krokem je voda
Při jakémkoli čištění je většinou prvním krokem voda a plastový zahradní nábytek není výjimkou. Nábytek rozložte na trávu, vezměte vysokotlaký čistič, případně obyčejnou zahradní hadici, a nábytek důkladně vysprchujte. Poté je nejlepší nechat ho uschnout přirozeně na čerstvém vzduchu.
Na větší nečistoty pomohou čisticí prostředky nebo jedlá soda
Všechnu nečistotu se někdy pouze vodou opláchnout nepodaří. Namísto tekutého písku však v takovém případě nastupuje jemný čisticí prostředek, který je vhodný na plasty. Namísto houbičky použijeme pouze hadřík a pomocí teplé vody a čisticího prostředku se pokusíme nábytek vyleštit.
Pokud je nečistota hlubší a stále nechce pustit, vyzkoušíme jedlou sodu. Nejdříve je potřebné smíchat potřebné složky – vodu, jedlou sodu a ideálně také citronovou šťávu. Poté tuto směs necháme působit na nečistotu, která již téměř zaručeně z plastu povolí.
Nezapomeňte na ochranu
Poté, co plastový nábytek kvalitně vyčistíte, ho na závěr přeleštěte také impregnací na plasty. Ta na něm vytvoří ochranný film a zaručí, že se na něm nečistoty nebudou tolik zachytávat.

Jak vyčistit zahradní nábytek ze dřeva?
Nábytek z palet nebo jiného dřeva samozřejmě vyžaduje zcela odlišnou péči. V tomto případě začněte odstraněním prachu – dřevěný nábytek pořádně omeťte a přeleštěte vlhkým hadrem.
Pokud na nábytku drží zažrané skvrny, zkuste se jich zbavit proudem vody. Opět pomůže vysokotlaký čistič.
Pokud nečistoty stále drží, vytáhněte ze zálohy čistič na dřevo. S jeho pomocí provedete hloubkové čištění, které dokáže odstranit i skvrny od plísní a omezit černání dřeva. Pozor si dávejte při výběru samotného čističe – musí to být specializovaný čistič na dřevo, žádný agresivní čisticí prostředek. Ten by vám nábytek mohl nenávratně zničit.
Po kvalitním čištění opět nezapomeňte na správnou péči a ochranu materiálu. Zvažte tedy aplikaci ochranného oleje, lazury, impregnace nebo jiného ochranného prostředku na dřevo. Pokud dřevu dopřejete kvalitní péči, můžete životnost dřevěného nábytku několikanásobně prodloužit.
TIP: Chcete levný nábytek, který si na náročnou údržbu příliš nepotrpí, ale plasty se vám nelíbí? Pořiďte si pár palet a vytvořte si z nich posezení. Jak vyrobit nábytek z palet se dočtete v našem předchozím článku!
Autor: Marek Kočan