Pěstování banánovníku doma i na zahradě – jak na to?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Banánovník je atraktivní a exotická rostlina, která se stává stále populárnější i mezi českými zahrádkáři. Pěstování banánovníku na zahradě není nijak složité, pokud dodržíte několik zásad. V tomto článku se podíváme na to, jak pěstovat banánovník doma, jaký substrát pro něj zvolit, jak jej pěstovat v květináči a jak řešit hnědnutí listů.

Jak pěstovat banánovník doma?

Pěstování banánovníku doma začíná výběrem vhodného druhu. Nejpoužívanější druhy pro pěstování v našich podmínkách jsou Musa basjoo, česky jako banánovník japonský a Musa sikkimensis, česky banánovník sikkimský. Tyto druhy jsou odolnější vůči chladu a lépe snášejí naše klimatické podmínky. Setkáme se však také se zakrslými druhy jako je Musa Dwarf, s banánovníkem habešským nebo banánovníkem lotosovým, který je známý pro své velké květy.

Doma se banánovníku bude dařit dobře. Během zimního období můžete umístit rostlinu do méně vytápěné místnosti, abychom navodili “zimní odpočinek”. Někdy se v domácích podmínkách objevují na větvích květy nebo dokonce plody, což je spíše výjimkou. Důležité je poskytnout rostlině dostatek světla, je ideální ji postavit například k jižně orientovanému francouzskému oknu.

Substrát pro banánovník

Banánovník potřebuje propustný, humózní a živinami bohatý substrát. Ideální je směs zahrádkářské zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Před výsadbou je dobré do substrátu přidat trochu hnojiva s obsahem draslíku a fosforu, které podporují růst kořenů a květů.

pěstování banánovníku

Pěstování banánovníku na zahradě

Banánovník v zahradě je nejen atraktivním prvkem, ale také zajímavou zkušeností pro zahrádkáře. Tato exotická rostlina pochází z tropických oblastí a pro svůj růst potřebuje dostatek tepla a vláhy. Nicméně, existují i mrazuvzdorné druhy banánovníků, které lze pěstovat v mírném podnebí, jako například banánovník Musa basjoo. Tento druh snese mráz až do -15°C, avšak je důležité chránit kořeny před mrazem pomocí mulčování nebo izolačních materiálů. Pro úspěšné pěstování banánovníku na zahradě je třeba zvolit slunné a chráněné stanoviště s propustnou a živinami bohatou půdou. Pravidelná zálivka a hnojení draslíkem a dusíkem zajistí rychlý růst a zdravý vzhled.

Čtěte také: Jak pěstovat citrusy? Skliďte vlastní pomeranče ze skleníku!

Jak pěstovat banánovník v květináči?

Pro pěstování v květináči zvolte nádobu o průměru minimálně 40 cm a hloubce 30 cm (toto platí pro mladé sazenice, rostlinu pak pravidelně přesazujeme do větších nádob). Na dno nádoby dejte vrstvu keramzitu nebo jiného drenážního materiálu, který zajistí odvod přebytečné vody. Do nádoby nasypeme připravený substrát a na střed umístíme sazenici banánovníku. Sazenici pečlivě zalijeme a udržujeme vlhkou, ale ne přemokřelou. Banánovník potřebuje během vegetačního období pravidelné hnojení, ideálně každých 14 dní.

banánovník

Hnědnutí listů – jak zachránit banánovník?

Hnědnutí listů je častý problém u pěstování banánovníku. Nejčastěji je způsobeno přelitím, nedostatkem živin nebo nesprávným stanovištěm.

Pokud se u vašeho banánovníku objeví hnědnutí listů, zkontrolujte následující:

  • Zalévání: Ujistěte se, že zemina je vlhká, ale ne přemokřelá. Přelití může vést k hnilobě kořenů a následně k hnědnutí listů. Naopak při nedostatku vody se listy začnou kroutit a usychat.
  • Hnojení: Nedostatek živin může způsobit slabý růst a hnědnutí listů. Pravidelně hnojte svůj banánovník během vegetačního období.
  • Stanoviště: Banánovník potřebuje hodně slunce a tepla. Pokud roste na stinném nebo chladném místě, mohou jeho listy hnědnout. Přesuňte rostlinu na slunnější a teplejší místo.
  • Škůdci a choroby: Zkontrolujte svůj banánovník na přítomnost škůdců nebo chorob, které by mohly způsobit hnědnutí listů. V případě potřeby použijte biologické přípravky na ochranu rostlin.

Pěstování banánovníku doma je zajímavým a krásným zpestřením vaší zahrady nebo interiéru. Dodržením základních pravidel péče o tuto exotickou rostlinu si můžete užívat její atraktivní vzhled po celý rok. A kdo ví, možná se vám podaří i vypěstovat vlastní banány!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply