Podzimní výsadba dřevin

Zkuste podčlánkovou inzerci

Vysazovat na podzim nebo na jaře? Tuto otázku si pokládá snad každý zahrádkář. Při nákupu jakékoliv dřeviny se totiž v zahradnictví dozvíte, že vysazovat je můžete v obou těchto ročních obdobích. My se v našem článku tentokrát zaměříme na to, jaké výhody podzimní výsadba dřevin přináší.

Které dřeviny vysazujeme spíše na podzim?

Některé rostliny vysazujeme spíše před koncem vegetačního období. Mezi ně patří například mnoho jehličnanů. Konkrétně se může jednat o zakrslé borovice, které se vyznačují velmi pomalým růstem a hodí se třeba do skalek. K výsadbě jehličnanů se uchylujeme již v září či říjnu; platí, že čím dříve, tím lépe. 

Z ovocných dřevin jsou ideálními adepty jabloně a hrušně. Podzim je vhodnějším obdobím i pro výsadbu ovocných keřů, například rybízu či angreštu. Obecně během podzimu vysazujeme takzvané prostokořenné sazenice. 

podzimní výsadba dřevin

Postup při podzimní výsadbě dřevin

Jak vysadit strom na podzim? Postup je prakticky stejný, jako v kteroukoliv jinou dobu. Je důležité, abychom výsadbu stihli před prvními mrazy. Ani půda nesmí být zmrzlá – jáma pro sazenici by se špatně kopala a navíc by mohlo dojít k úhynu rostliny nejen kvůli nízkým teplotám, ale také kvůli nedostatečnému příjmu vody či živin. 

Dalším důležitým bodem je ochrana mladých rostlin před nánosem sněhu i před mrazem. U nižších sazenic můžeme po jejich zakořenění použít k přikrytí chvojí a kolem kmínku rozmístit mulčovací kůru pro lepší tepelnou izolaci kořenového systému. Nezapomínáme ani na pravidelnou zálivku, a to během celé zimy.

výsadba dřevin

Výhody podzimní výsadby dřevin

  • čerpání přirozené podzimní a zimní vláhy, s čímž je spojeno důkladné zakořenění
  • dlouhá doba pro výsadbu – prakticky od konce září až do začátku prosince můžeme dřeviny vysazovat, což se hodí zejména při větším počtu
  • prostokořenné dřeviny mají dostatek času přes zimu zakořenit a na jaře už mohou prudce rašit listy a nové výhony
  • na začátku podzimu je půda ještě prohřátá (což se o březnu či dubnu říct nedá) a teplotní výkyvy nejsou tak prudké

TIP: Vysazujete méně odolné dřeviny nebo drobnější keře? Použijte květináče. S jejich výběrem se můžete inspirovat. v tomto článku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup