Jak se zbavit hmyzích škůdců v domácnosti

Ačkoliv se snažíme udržovat náš domov v čistotě, občas se stává, že naši domácnost navštíví nezvaný návštěvník v podobě obtížného hmyzu. Je to pro nás nepříjemná záležitost, protože někteří hmyzí škůdci dokážou znehodnotit potraviny, ničit nábytek, nebo dokonce být příčinou vzniku zdravotních problémů. 

S příchodem zimního období se tato možnost ještě více násobí. Vzhledem k tomu, že hmyz hledá vhodná útočiště k “přezimování”, ale také k přístupu vody a potřebné potravy. Z těchto důvodů potřebujeme v takovém případě najít účinná řešení, jak se nepříjemného hmyzu a ostatních případných škůdců zbavit. Otázkou tedy je, zda lze usídlení škůdců v našich domácnostech předejít, či jak je úspěšně odstranit.

škůdci v domácnosti

Biologické řešení

V dnešní době se ve většině oblastí snažíme směrovat k biologickým řešením. I v tomto případě se můžeme pokusit odstranit hmyz z našich obydlí biologickou cestou. Jedním z takových řešení může být odpuzovač hmyzu, který můžete ocenit jak v domácnostech, tak i na chatách, či chalupách. Jedná se o ultrazvukový odpuzovač myší, klíšťat, blech, pavouků i jiného lezoucího hmyzu.

Jedním z nejčastějších “návštěvníků”, se kterými se můžeme doma setkat, jsou pavouci. Pavouky bychom samozřejmě hubit neměli, protože jsou v přírodě užiteční. Je tedy mnohem lepší využít některou z přírodních, ale přesto účinných metod, než použít chemikálie. Mezi přírodní způsoby patří například vinný ocet, citrusy, máta, křemelina či třeba cedr. Pavouci jsou na kyselou chuť či vůni velmi citliví. Můžeme si tedy vyrobit jednoduše octový sprej smícháním stejného dílu octa a vody a nalít do rozprašovače. Tuto směs nastříkejte po celém bytě, zvláště pak v kuchyni, u vchodu, případně dalších otvorů, kudy mají pavouci možnost dostat se do bytu nebo domu. Citrusy využijeme zcela jednoduše tak, že rozkrojené půlky umístíme na misku, případně potřete citrusovými slupkami dveře a parapety. Vůně citrusů by měla pavouky odpuzovat. 

TIP: Vyzkoušejte také pěstování citrusů doma. Rostliny jsou typické výrazným citrusovým aroma, které se neomezuje pouze na plody. Navíc jsou příjemným zpestřením interiéru.

Dalším přípravkem, pomocí kterého se můžeme zbavit nechtěných škůdců, je zmrazující sprej na hmyz. Tento sprej patří do kategorie “zelené” řady produktů určené k odstranění lezoucího i létajícího hmyzu, protože je založen na vysoce účinných látkách rostlinného původu.

hmyz v domácnosti

Poznáte všechny naše pavouky? Víte, který z nich vás může pokousat, a který je nejužitečnější? Podívejte se na výčet našich nejběžnějších pavouků v tomto článku.

Chemické hubení hmyzu

V případě, že chcete přece jenom postupovat radikálněji, můžete použít sprej proti pavoukům, případně jinému hmyzu, se kterým se potýkáte. Jednou z dalších variant, kterou můžeme použít je rovněž hubící dýmovnice na hmyz. Díky suchému, insekticidnímu kouři, který se aktivací dýmovnice uvolňuje, se dostávají účinné látky i do potřebných zákoutí a míst, kde se může létající (mouchy, vosy, komáři, moli) či lezoucí hmyz (švábi, blechy, štěnice, brouci, pavouci, mravenci a další škůdci) ukrývat.

Přípravků proti obtížnému hmyzu najdeme na dnešním trhu víc než dost. Když tedy všechny biologické varianty i babské rady selžou, můžeme v krajním případě sáhnout po těchto účinnějších variantách, které se škůdci zatočí.

Octomilky patří mezi nejběžnější “domácí škůdce” vůbec. Tyto obtížné mušky mohou kontaminovat ovoce a další potraviny hnilobami a kvasinkami, proto jejich přítomnost neberte na lehkou váhu. Jak se zbavit octomilek se dozvíte v tomto článku.